Ogólne informacje
Wakacyjny Kurs Nauki Pływania
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: O Gminie
- Odsłony: 37529
- dzieci w wieku 6-8lat (do kursu mogą zostać dopuszczone dzieci 5-o letnie, gdy warunki fizyczne dziecka na to pozwolą);
- dzieci w wieku 9-14lat;
- młodzież i dorośli (powyżej 15-stego roku życia)
Zbiornik wodny Strawczyn
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: O Gminie
- Odsłony: 49891
W 2007 roku został opracowany projekt budowlany na budowę zbiornika wodnego "STRAWCZYN".Pod względem administracyjnym zbiornik retencyjny zlokalizowany jest w miejscowościach Strawczyn i Niedźwiedź. Pod względem hydrograficznym zbiornik zlokalizowano w widłach cieku "Od Mokrego Boru" i jego dopływu cieku "Trupień" (zwanego również Olszówką). Obszar ten stanowi naturalne obniżenie terenu w atrakcyjnym krajobrazowo miejscu - w otulinie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, na obrzeżu Gór Świętokrzyskich.
Maksymalna pojemność zbiornika wynosi 210.000m3, a średnia głębokość 2m. Podstawową funkcją zbiornika jest retencja wody dla celów gospodarczych i pokrycia niedoborów wody w rzece poniżej zbiornika w okresach suszy. Dodatkowymi funkcjami zbiornika są: retencja powodziowa, rekreacja i rozwój agroturystyki, uprawianie sportów wodnych, funkcja p.poż.
Obszar terenu zajęty pod inwestycję wynosi 19,80ha, w tym powierzchnia lustra wody 9,70ha. Zagospodarowanie terenu obejmie wewnętrzną drogę dojazdową o szerokości 5,5m i długości 392m, parking samochodowy na 98 miejsc o powierzchni 1512m2, ciąg spacerowo-rowerowy wokół zbiornika z kostki brukowej (długość 1875m), molo widokowe (32m x 5,5m), 8 stanowisk łowieckich dla wędkarzy.
Zbiornik powstał przy współfinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w wysokości 60% kosztów zadania oraz z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w wysokości 800 tys złotych.
LGD Dorzecze Bobrzy
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: O Gminie
- Odsłony: 45423

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ?Dorzecze Bobrzy? powstało 10 grudnia 2005r. W jego skład wchodzi 5 gmin: Miedziana Góra, Mniów, Strawczyn i Zagnańsk, oraz Piekoszów. Lokalna Grupa Działania ?Dorzecze Bobrzy? jest tzw. Partnerstwem trójsektorowym. Oznacza to że w skład LGD wchodzą partnerzy z sektora publicznego (Gminy), sektora gospodarczego (przedsiębiorcy) oraz sektora społecznego (Stowarzyszenia). Działalność LGD jest finansowana ze składek członkowskich oraz środków pozyskanych ze środków zewnętrznych; w szczególności ze środków Unii Europejskiej. Stowarzyszenie realizuje swoje działania statutowe poprzez realizację programu unijnego ?LEADER?.
Orlik 2012 - Moje boisko
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: O Gminie
- Odsłony: 41319
Regulamin porządkowy korzystania z kompleksu boisk sportowych
Moje boisko - Orlik 2012
- Boiska są czynne w następujących terminach:
- planowe zajęcia szkolne dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 w Strawczynie w okresie roku szkolnego poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 14.00
- boiska dostępne dla wszystkich chętnych w okresie letnim:
poniedziałek - piątek godz. 16.00 - 20.00
sobota, niedziela - zamknięte
- W sytuacji niekorzystnych warunków atmosferycznych instruktor sportu może zabronić korzystania z obiektu.
- Zajęcia sportowe odbywające się w terminach określonych w pkt. 1 b koordynuje pełniący dyżur instruktor sportu.
- Osoby korzystające z boisk obowiązane są do wpisywania się do rejestru użytkowników prowadzonego przez instruktora sportu.
- Dopuszcza się możliwość rezerwacji korzystania z boiska u instruktora sportu.
- Korzystanie z boisk jest bezpłatne.
- Teren jest objęty ciągłym monitoringiem.
- Warunkiem korzystania z obiektu jest posiadanie odpowiedniego stroju sportowego i obuwia sportowego z zastrzeżeniem pkt. 9 a (na boisku piłkarskim dopuszcza się obuwie z małymi korkami z tworzywa sztucznego oraz obuwie typu halowego).
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom i korzystania z boisk zgodnie z ich przeznaczeniem zabrania się:
- używania butów piłkarskich na wysokich i metalowych korkach oraz kolców
- wprowadzania i użytkowania sprzętu innego niż zgodnego z przeznaczeniem boisk, np. rower, motorower, deskorolka, rolki itp.
- niszczenia urządzeń sportowych i płyty boiska
- wchodzenia na ogrodzenie i urządzenia sportowe
- palenia tytoniu, spożywania alkoholu, żucia gumy
- zaśmiecania , wnoszenia opakowań szklanych i metalowych
- przeszkadzania w zajęciach lub grze
- zakłócania porządku i używania słów wulgarnych
- przebywania na terenie osobom poniżej 15 roku życia po zmroku
- wprowadzania zwierząt
- korzystania z boisk bez zgody instruktora sportu.
- Rozstrzygnięcia dotyczące zgodnego z postanowieniami pkt. 6 korzystania z boisk podejmuje instruktor sportu, który w zależności od sytuacji może:
- nakazać zmianę obuwia sportowego i stroju
- zwrócić uwagę na niewłaściwe, niezgodne z regulaminem zachowanie
- nakazać opuszczenie terenu boisk i szkoły.
- Użytkownicy korzystają z boisk na własną odpowiedzialność i odpowiadają materialnie za wyrządzone szkody na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
- Korzystający z obiektu są zobowiązani do przestrzegania regulaminu, a w szczególności do uwag instruktora sportu.
Środowisko geograficzne
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: O Gminie
- Odsłony: 60639
1. Położenie, obszar, rzeźba terenu.

Zróżnicowana rzeźba zajmowanego przez Gminę obszaru, który jest położony w Niecce Łagowskiej, kształtowała się w trzeciorzędzie i czwartorzędzie. Jego północną część stanowi Pasmo Oblęgorskie ograniczone od wschodu doliną rzeki Bobrzy, a od zachodu Łososiny - Wiernej Rzeki. Pasmo jest zwartym masywem, ponad którym dominuje Góra Sieniowska (448,8m n.p.m.), a wyróżniają się w nim także Barania Góra (426,5m n.p.m.), Perzowa Góra (395m n.p.m.) oraz Góra Kuźniacka (345m n.p.m.). Południowe stoki pasma są pocięte licznymi wąwozami lessowymi i dolinami cieków wodnych.
Większy obszar Gminy stanowi teren płaski, nizinny, pagórkowato-pofalowany. To centrum Padołu Strawczyńskiego, depresji zajmującej środkową i południową część tych ziem. Jego osobliwością są dwa kopulaste wzniesienia: Góra Plebańska-Chełmicka i Zachetna. Padół Strawczyński jest rozległym, owalnym obniżeniem ograniczonym od północy Pasmem Oblęgorskim i Górami Tumlińskimi, a od południa Pasmem Zgórskim i częściowo Pasmem Chęcińskim, od wschodu zaś wzniesieniami w okolicach Kielc. Najniższy punkt na terenie Gminy znajduje się na trasie zalewowej w dolinie Łososiny (234m n.p.m.) koło Podłosienka