Statuetka - profilaktyka grypySamorządowy Lider to konkurs, w którym wyróżnienia otrzymują miasta i gminy aktywnie włączające się w popularyzację profilaktyki grypy i realizujące programy prozdrowotne w tym zakresie. Gmina Strawczyn już po raz kolejny została nagrodzona za działania na rzecz ochrony zdrowia jej mieszkańców.

Organizatorem Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia.Jej celem jest edukacja w zakresie profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych. Organizacja prężnie przeciwdziała rozwojowi chorób cywilizacyjnych i nagradza te samorządy, które podejmują aktywne działania, mające podnieść świadomość Polaków i ograniczyć medyczne, społeczne oraz gospodarcze skutki zachorowań na grypę.

10 września w Warszawie odbyło się coroczne spotkanie ekspertów, przedstawicieli instytucji państwowych i towarzystw medycznych, czyli „XI Debata Ekspertów Flu Forum 2019”. Podczas wydarzenia przyznano statuetki zaangażowanym w walkę z grypą samorządom. Wśród nagrodzonych znalazła się gmina Strawczyn.

- Bardzo mocno stawiamy na profilaktykę prozdrowotną w gminie Strawczyn. Działania te polegają nie tylko na rozpowszechnianiu wiedzy teoretycznej, ale są oparte przede wszystkim na praktyce, czyli finansowaniu szczepień – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. - W gminie Strawczyn na walkę z grypą i inne działania prozdrowotne przeznaczane jest rocznie około 30 tysięcy złotych. Mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z darmowych szczepień, co nas bardzo cieszy, ponieważ świadczy to o tym, że są świadomi zagrożeń wynikających z zachorowań na grypę – podkreśla wójt Tadeusz Tkaczyk.

Nagroda już po raz kolejny trafiła do gminy Strawczyn. – Bardzo się cieszymy, że nasze działania prozdrowotne już kolejny raz zostały zauważone i docenione na forum ogólnopolskim. Jesteśmy świadomi tego, że szczepienia profilaktyczne skutecznie chronią przed wirusem grypy, dlatego każdy z mieszkańców gminy Strawczyn, który należy do podwyższonej grupy ryzyka może takie szczepienie otrzymać nieodpłatnie – informuje wójt Tadeusz Tkaczyk.

O wszelkie informacje w sprawie nieodpłatnych szczepień przeciwko grypie należy pytać w Samorządowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Strawczynie.