Gmina przyjazna senioromOgólnopolska Karta Seniora – strawczyńscy seniorzy otrzymają wiele zniżek!
24 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Strawczynie odbył się wieczór andrzejkowy dla seniorów, połączony ze spotkaniem dotyczącym Ogólnopolskiej Karty Seniora. Otrzymało ją już ponad stu seniorów z terenu gminy Strawczyn. Karta uprawnia do uzyskania zniżek na wybrane produkty i usługi na terenie całej Polski, ma być też trampoliną do aktywizacji ludzi starszych. Co ważne, do programu przystąpiły też lokalne firmy i przedsiębiorstwa z terenu gminy Strawczyn.
Spotkanie z seniorami swoją obecnością uświetnili goście: Krzysztof Słoń – senator RP, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, dr Marek Pilch – Stowarzyszenie „MANKO”, Tadeusz Tkaczyk – wójt gminy Strawczyn oraz Damian Gad – wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn.

Strawczyn jedną z ponad stu gmin w ogólnopolskim programie
Już ponad sto gmin z terenu całego kraju przystąpiło do ogólnopolskiego programu karty seniora. Wśród nich znalazła się również gmina Strawczyn, która coraz mocniej wspiera seniorów. – Nie można ludzi starszych zostawić samych sobie. Należy im zapewnić nie tylko opiekę medyczną i socjalną, ale też możliwość do bycia aktywnymi. Dlatego cieszę się, że wójt gminy Strawczyn wsparł tą inicjatywę – podkreślił senator Krzysztof Słoń. – Gratuluję zebranym tu dziś seniorom otwartości na świat oraz na siebie nawzajem, ale gratuluję również wszystkim animatorom życia senioralnego w gminie Strawczyn – dodał senator.

Wicemarszałek województwa chce pomóc
Głos zabrała także wicemarszałek Renata Janik i zdeklarowała, że z racji sprawowanej funkcji będzie zawsze pamiętała o seniorach i aktywnie wspierała działania zmierzające do ich aktywizacji. – Mam w głowie wiele inicjatyw i pomysłów, które chcę realizować już od przyszłego roku. Chciałabym ożywić środowisko senioralne przy współudziale parlamentarzystów. Państwo dziś tu jesteście, ale wielu seniorów zostało jeszcze w domach. Dlatego tak ważne jest to, aby tworzyć coraz więcej aktywnych grup seniorów. Aby takie grupy mogły funkcjonować, muszą być ludzie, którzy je wesprą. W gminie Strawczyn taką osobą jest wójt Tadeusz Tkaczyk i bardzo się cieszę, że dołączył do ogólnopolskiego programu karty seniora – powiedziała wicemarszałek Renata Janik.

Aktywna gmina dla seniorów
Aby gmina mogła dołączyć do ogólnopolskiego programu karty seniora musi spełnić kilka warunków. Na jej terenie powinien działać uniwersytet trzeciego wieku, klub seniora lub rada seniorów. Gmina Strawczyn idealnie wpisała się w te założenia. – Mamy już klub seniora, a niebawem mam nadzieję powołana zostanie rada seniorów, która z założenia ma być motorem napędowym działań na rzecz seniorów. Bardzo liczę na współpracę zebranych tu dziś osób. Bardzo dziękuję gościom, panu senatorowi i pani marszałek za deklarację wsparcia, ale to wsparcie potrzebne będzie również od samych seniorów, których prosimy o zachęcanie swoich sąsiadów i znajomych do udziału w tego typu wydarzeniach, ponieważ chcemy dotrzeć do wszystkich – mówił wójt Tadeusz Tkaczyk.

1500 firm w programie
Ogólnopolska karta seniora jest przepustką do możliwości skorzystania ze zniżek aż w 1500 punktach w całym kraju, a są to hotele, sanatoria, restauracje, domy kultury, przychodnie, czy kina. W gminie Strawczyn do programu przystąpiły następujące firmy: Gabinet Weterynaryjny lek. wet. Leszek Leśniewski Strawczyn, Kwiaciarnia „Róża” Magdalena Woźniak, EnterKom Leszek Komisarczyk, Creografik Mateusz Tkaczyk i Studio Kosmetyczne „Marzena”.
Jednak karta seniora to nie tylko zniżki na poszczególne produkty i usługi firm, które przystąpiły do programu, ale też motywacja i aktywizacja seniorów.

Udana zabawa andrzejkowa
Podczas sobotniego spotkania seniorzy mogli nie tylko dowiedzieć się o zasadach korzystania z karty seniora, ale także wysłuchać bardzo ciekawego wykładu dr Marka Pilch ze Stowarzyszenia „Manko”. Doktor podkreślał jak ogromne znaczenie dla zdrowia seniorów ma ich aktywność. – Jeśli senior wyjdzie z tak zwanego trójkąta bermudzkiego, czyli kuchnia, łazienka, telewizor, jest mniej narażony na choroby – przekonywał dr Marek Pilch.
Spotkanie miało jednak charakter nie tylko informacyjny, ale również rozrywkowy. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, wróżby andrzejkowe i wspólne tańce.

 • Karta Seniora_1
 • Odsłon: 455
 • Karta Seniora_2
 • Odsłon: 580
 • Karta Seniora_3
 • Odsłon: 494
 • Karta Seniora_4
 • Odsłon: 486
 • Karta Seniora_5
 • Odsłon: 461
 • Karta Seniora_6
 • Odsłon: 507
 • Karta Seniora_7
 • Odsłon: 450