Profilaktyka grypy 2018Darmowe szczepienia przeciwko meningokokom i grypie to w gminie Strawczyn już standard. Inicjatywa samorządu została zauważona na forum ogólnokrajowym i do gminy trafił prestiżowy tytuł Nowego Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
12 września w Warszawie odbyła się Doroczna Debata Ekspertów Flu Forum 2018. Dotyczyła szeroko pojętej tematyki szczepień profilaktycznych. Wzięli w niej udział specjaliści z zakresu profilaktyki zdrowia i przedstawiciele: Ministerstwa Zdrowia, Kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Naczelnej Izby Lekarskiej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czy Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, a także przedstawiciele sejmu RP.
Podczas debaty wręczone zostały wyróżnienia dla tych gmin, które realizują programy profilaktyczne na najwyższym poziomie. Tytuł Nowego Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy trafił do gminy Strawczyn. Wyróżnienie zostało wręczone na ręce wójta gminy Tadeusza Tkaczyka. - Na program szczepień przeciwko meningokokom i grypie gmina Strawczyn rocznie przeznacza w sumie 35 tysięcy złotych. Bardzo cieszymy się, że tak wiele osób zna i rozumie zagrożenia związane z zakażeniami wirusami grypy, czy bakteriami meningokoków i świadomie podejmuje decyzję o szczepieniu profilaktycznym. Jako samorząd zdajemy sobie sprawę, że być może nie każdego stać na tego typu ochronę, dlatego mieszkańcom gminy, którzy należą do podwyższonej grupy ryzyka zapewniamy bezpłatne szczepienia – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.
Warto dodać, że samorząd gminy Strawczyn regularnie wspiera lokalną służbę zdrowia. – W tym roku przekazaliśmy 50 tysięcy złotych dla Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Dzięki tym funduszom została zamontowana klimatyzacja. Inwestycja zdecydowanie podniosła komfort pacjentów, którzy korzystają z usług ośrodka zdrowia, szczególnie w upalnie dni, a także komfort pracy personelu medycznego. Dodatkowo przeznaczyliśmy dla ośrodka 10 tysięcy złotych. Kwota ta zostanie przeznaczona na malowanie wnętrz obiektu – podsumowuje wójt Tadeusz Tkaczyk.