Drukuj
Nadrzędna kategoria: Nagrody i wyróżnienia
Odsłony: 2629

PRESTIŻOWE I MIEJSCE W RANKINGU SAMORZĄDÓW DLA Gminy STRAWCZYN!!!

Złota Setka Samorządów Rankingu Rzeczpospolita_1
 
Złota Setka Samorządów Rankingu Rzeczpospolita_2  Złota Setka Samorządów Rankingu Rzeczpospolita_3

Już po raz XIII Rzeczpospolita przygotowała zestawienie najlepszych polskich samorządów. Laureaci Rankingu Samorządów to najlepsze w Polsce gminy i miasta pod względem zrównoważonego rozwoju. W rankingu wyróżniono te samorządy, które najlepiej dbają o kondycję finansową, podnoszą jakość świadczonych przez siebie usług publicznych, w jak największym stopniu współpracują z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi oraz wspierają przedsiębiorczość.
Gmina Strawczyn zajęła zaszczytne I miejsce w kategorii Gminy Wiejskie.

Pełne zestawienie tegorocznego Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" DOSTĘPNE tutaj https://rankingsamorzadow.pl/wyniki.html

Relacja z wręczenia nagród https://www.youtube.com/watch?v=uvilf63HaC0

(odbiór nagrody przez Wójta Gminy Strawczyn - czas 2:41:30)

 

Kilka słów o tym, jak powstaje Ranking…
Ocenie podlegają wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych oraz dane podane przez samorządy.
Zasady i metodologię Rankingu Samorządów ustala jego kapituła, której przewodniczącym jest były premier Jerzy Buzek. Zestawienie najlepszych samorządów przygotowywane jest w podziale na trzy główne kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Co do zasady w rankingu nie jest uwzględniana Warszawa, ze względu na jej wielkość i inny ustrój prawny.
Ranking ma charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie analizowano sprawozdanie budżetowe wszystkich gmin i miast w Polsce.
W tegorocznej edycji pod uwagę wzięto takie wskaźniki, jak:

Po przeliczeniach 250 gmin miejskich i wiejsko-miejskich, 250 gmin wiejskich, który uzyskały najlepsze wyniki, oraz wszystkie miasta na prawach powiatu kwalifikują się do II etatu. Do tych gmin wysyłano ankietę z zestawem 37 pytań.
Taka ankieta trafiła również do Gminy Strawczyn.

Etap II
W II etapie wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych są przeliczane ponownie (bez wskaźnika dotyczącego limitu zadłużenia). W tegorocznym rankingu maksymalnie można było uzyskać w tej części 55 pkt.
Z kolei w części dotyczącej oceny odpowiedzi na pytania ankietowe można było osiągnąć w sumie 58,5 pkt. Rozkład punktów na poszczególne zagadnienia przedstawia się następująco:

Kolejne pytania
W tym roku do rankingu głównego wcielone też zostały pytania, które wcześniej zadawano w ramach Rankingu Innowacyjny Samorząd. Z większość pytań w tej części można było uzyskać do 1 pkt.
Pytano m.in. o:

Źródlo: http://www.rp.pl/Zycie-Regionow/311239945-Wyroznilismy-najlepsze-polskie-samorzady.html