Drukuj
Nadrzędna kategoria: Nagrody i wyróżnienia
Odsłony: 1941

Perły Samorządu

Gmina Strawczyn zajęła pierwsze miejsce w kraju w kategorii gmin wiejskich, gmina Bieliny miejsce dziesiąte, a Miasto i Gmina Morawica miejsce czwarte w kategorii gmin wiejsko-miejskich. Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras zajął drugie miejsce wśród najlepszych włodarzy, wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk miejsce czwarte, a strony internetowe gminy Morawica i Strawczyn zostały okrzyknięte najlepszymi stronami internetowymi w swoich kategoriach otrzymując „Samorządową Perłę Internetu”. Gmina Strawczyn otrzymała także ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży.

 „Perły Samorządu” przyznano już po raz piąty. Uroczysta gala wręczenia nagród Dziennika Gazety Prawnej odbyła się 25 maja w Gdyni, w wyjątkowych wnętrzach Muzeum Emigracji. Muzyczną gwiazdą wieczoru był akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem.

Ideą rankingu było wybranie najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz gmin, wyróżniających się szczególną działalnością w zakresie inwestycji, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji. Sprawdzano nie tylko działania promocyjno – kulturalne, ale też wzięto pod lupę działania gmin oraz tego jak potrafiły sobie poradzić z pozyskaniem środków unijnych w poprzednich latach.

W tegorocznym rankingu najlepszych wybierała kapituła w składzie: Mariola Wytrykus – przedstawiciel biznesu, menedżer w Deloitte Consulting S.A., Kuba Wygnański – przedstawiciel środowiska organizacji społecznych, Zofia Jóźwiak – dziennikarz, prowadząca dodatek „Samorząd i administracja” Dziennika Gazety Prawnej, prof. Hanna Godlewska-Majkowska – naukowiec, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Marta Gadomska- Byrska – szef Działu Dodatki Poradnicze i Wydawnictwa Specjalne Dziennika Gazeta Prawna.

Mamy najlepszych włodarzy w kraju

Gminy powiatu kieleckiego – Bieliny, Morawica i Strawczyn od lat plasują się wśród najlepszych gmin w kraju, zdobywając każdego roku czołowe miejsca w ogólnopolskim plebiscycie „Perły Samorządu”. Nie inaczej było i tym razem. Bez wątpienia ważną dla Morawicy nagrodą było II miejsce przyznane w kategorii „Włodarz gminy wiejsko-miejskiej”. Burmistrza Mariana Burasa wyprzedził tylko Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Jacek Lipiński. Na miejscu czwartym w kategorii gmin wiejskich uplasował się wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk. W tegorocznym rankingu kapituła wzięła pod uwagę osiągnięcia skupione wokół czterech aktywności włodarzy. Oceniano sposób w jaki pełnią oni funkcję: reprezentanta, menedżera, koordynatora oraz wizjonera.

Strawczyn, Morawica i Bieliny najlepszymi gminami

Gminy powiatu kieleckiego zostały także docenione przez kapitułę oraz ekspertów firmy Deloitte jeszcze w kategorii samorządów. I tak, gminę Strawczyn okrzyknięto najlepszą gminą w kraju w kategorii gmin wiejskich, a gmina Bieliny uplasowała się na miejscu dziesiątym. Miasto i Gmina Morawica znalazły się na czwartym miejscu wśród gmin wiejsko-miejskich.

Wójt Tadeusz Tkaczyk bardzo się cieszy z wyróżnienia, a do rankingu podchodzi bardzo poważnie. Jak podkreśla, znaleźć się w gronie najlepszych gmin w Polsce to ogromne wyróżnienie i zobowiązanie. – W rankingu przygotowanym przez niezależnych specjalistów, brano pod uwagę pozyskiwanie środków zewnętrznych, ich ilość, inwestycje w infrastrukturę techniczną, sportową, turystyczną. Dostrzeżono wszystko to, co udało nam się dokonać w ostatnich latach. Cieszy mnie, że niezależna kapituła ekspertów dostrzegła, że nasza gmina od lat systematycznie i konsekwentnie się rozwija, uznając ją za wzór w kraju. To wyróżnienie nie tylko dla wójta, ale też dla radnych, sołtysów, pracowników urzędu i wszystkich mieszkańców – podkreśla wójt Tadeusz Tkaczyk. – Wiele jeszcze zostało do zrobienia w naszej gminie. Plany mamy ambitne – zapowiada. Radości z przyznanych ogólnopolskich wyróżnień nie kryje też Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras. – W tegorocznej edycji otrzymaliśmy aż trzy „Perły Samorządu” i tym samym zostaliśmy docenieni w różnych obszarach. To znakomite osiągnięcie, tym bardziej, że dopiero co awansowaliśmy do grupy gmin wiejsko-miejskich. W poprzednich latach otrzymywaliśmy „Perły Samorządu” w kategorii gmin wiejskich. Osobiście cieszą mnie wszystkie z tych nagród. Znalezienie się w tak doborowym gronie najlepszych włodarzy i gmin to wielki prestiż. Te sukcesy to oczywiście nie tylko moja zasługa. To ogromne zaangażowanie i praca urzędników, radnych, sołtysów, ale i samych mieszkańców. Wszyscy zapracowaliśmy na nasz wspólny sukces – podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras i zaznacza, że na laurach nie zamierza osiąść. – Przed nami kolejne duże inwestycje, które sprawią, że nasza gmina rozwinie się jeszcze bardziej – zapewnia włodarz Miasta i Gminy Morawica.

Morawica i Strawczyn otrzymały „Samorządową Perłę Internetu”

Duchem naszych czasów jest interaktywność. O tym, że jest ona w cenie jak się okazuje doskonale wiedzą burmistrzowie i wójtowie, którzy dbają, aby strony internetowe ich gmin służyły mieszkańcom i ułatwiały im kontakt z urzędnikami. W tegorocznej edycji „Pereł Samorządu” wybrano najlepsze strony internetowe w czterech kategoriach przyznając „Samorządowe Perły Internetu”. I tak, stronę internetową Miasta i Gminy Morawica okrzyknięto „Samorządową Perłą Internetu” w kategorii „Gmina wiejsko-miejska”, a w kategorii „Gmina wiejska” „Samorządową Perłę Internetu” przyznano dla gminy Strawczyn. Jury nagrodziło stronę gminy Morawica, doceniając przyjazny layout, ale też merytorykę strony i jej przydatność dla osób niepełnosprawnych. Jak podkreślano, podział na strefy dla mieszkańców, turystów, biznesu ułatwia poruszanie się po stronie. Warto przypomnieć, że Miasto i Gmina Morawica nową stronę internetową uruchomiła w tym roku, tuż po uzyskaniu praw miejskich. Jeśli chodzi o gminę Strawczyn, to jury doceniło zawartość strony, a także sposób prezentacji treści i jej dobór, dostosowany do potrzeb i zainteresowań użytkowników.

Strawczyn wyróżniony w dziedzinie aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży

W czasie drugiego dnia sesji plenarnej, która odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni pod hasłem „Czy rządowe programy mogą pomóc w aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży?” wręczono wyróżnienia w rankingu Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży Dziennika Gazety Prawnej. Jak podkreślano podczas uroczystej gali, kultura fizyczna i sport stanowią w dzisiejszym społeczeństwie zasadniczą sferę kultury życia każdego człowieka. Dziennik Gazeta Prawna postanowił zorganizować ranking, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów wyróżniających się przeznaczaniem części budżetów na dofinansowanie zadań związanych z aktywnością ruchową ogółu społeczności, z uwzględnieniem budowy terenów rekreacyjnych oraz urządzeń sportowych. Ogólnopolskie wyróżnienie w rankingu Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży otrzymała gmina Strawczyn. – Kulturę fizyczną i rekreację ruchową wspieramy od dawna. Do uprawiania sportu musi być baza, którą my stworzyliśmy z myślą o naszych mieszkańcach, aby ten sport mogli uprawiać w należytych warunkach. Ogromną radość sprawiło mi to zaszczytne wyróżnienie. Niezależne gremium fachowców dostrzegło to, co robimy na rzecz naszych mieszkańców, potwierdzając, że obrane kierunki rozwoju są jak najbardziej słuszne – mówi wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk.

Wyniki rankingu dla samorządów:

Gmina wiejska:

Strawczyn
Iława
Długołęka
Wielka Wieś
Zielonka
Stare Babice
Ustronie Morskie
Rokietnica
Kłodawa
Bieliny

Gmina wiejsko-miejska:

Aleksandrów Łózki
Kozienice
Sianów
Morawica
Zator
Niepołomice
Krobia
Brwinów
Skawina
Siechnice

Miasto do 100 tys. Mieszkańców:

Świdnica
Legionowo
Nowy Sącz
Głogów
Kędzierzyn-Koźle
Kutno
Oświęcim
Sopot
Krosno
Puławy

Miasto powyżej 100 tys. Mieszkańców:

Poznań
Gdańsk
Lublin
Gliwice
Katowice
Gdynia
Łódź
Rzeszów
Olsztyn
Białystok

„Perła Samorządu” dla najlepszych włodarzy

Gmina wiejska:
Krzysztof Harmaciński – Iława
Adam Jaskulski – Świdnica
Krzysztof Turek – Stare Babice
Tadeusz Tkaczyk – Strawczyn
Anna Mołodciak – Kłodawa
Piotr Dragan – Wisznice
Bartosz Derech – Rokietnica
Iwona Łebek – Długołęka
Jerzy Kołakowski – Ustronie Morskie
Stanisław Rokosz – Dębica

Gmina wiejsko-miejska:
Jacek Lipiński – Aleksandrów Łódzki
Marian Buras – Morawnica
Roman Ptak – Niepołomnice
Waldemar Miśko – Karlino
Tomasz Śmietanka – Kozienice
Tadeusz Pogoda – Świecie
Wacław Ligęza – Bobowa
Zbigniew Łopusiewicz – Stronie Śląskie
Wiesław Śniecikowski – Pasłęk
Igor Bandrowicz – Prusice

Miasto do 100 tys. mieszkańców:
Beata Moskal-Słaniewska – Świdnica
Piotr Roman – Bolesławiec
Ryszard Nowak – Nowy Sącz
Tomasz Andrukiewicz – Ełk
Roman Smogorzewski – Legionowo
Piotr Przytocki – Krosno
Krzysztof Chojniak – Piotrków Trybunalski
Beata Klimek – Ostrów Wielkopolski
Grzegorz Dudzik – Zielonka
Janusz Chiewrut – Oświęcim

Miasto powyżej 100 tys. mieszkańców:
Paweł Adamowicz – Gdańsk
Jacek Jaśkowiak – Poznań
Wojciech Szczurek – Gdynia
Krzysztof Żuk – Lublin
Grzegorz Sapiński – Kalisz
Tadeusz Ferenc – Rzeszów
Hanna Zdanowska – Łódź
Zygmunt Frankiewicz – Gliwice
Tadeusz Truskolaski – Białystok
Piotr Grzymowicz – Olszyn

„Samorządowa Perła Internetu”

W kategorii „Miasto powyżej 100 tys. mieszkańców” – Poznań,
W kategorii „Miasto poniżej 100 tys. mieszkańców” – Piotrków Trybunalski
W kategorii „Gmina wiejsko-miejska” – gmina Morawica
W kategorii „Gmina wiejska” – gmina Strawczyn.
„Samorządową Perłę Internetu” internauci przyznali w głosowaniu dla gminy Pawłów.

  • Perły Samorządu_1
  • Odsłon: 435
  • Perły Samorządu_2
  • Odsłon: 403
  • Perły Samorządu_3
  • Odsłon: 420
  • Perły Samorządu_4
  • Odsłon: 423

Źródło: https://ckinfo.pl/perly-samorzadu-rozdane-wlodarze-morawicy-strawczyna-wsrod-najlepszych-kraju/