P1970132

W świeżo wyremontowanej świetlicy w Oblęgorze w gminie Strawczyn powstało miejsce dziennej opieki dla seniorów, które będzie spełniało wiele funkcji, w zależności od potrzeb zgłaszanych przez osoby starsze i ich rodziny. Podczas inauguracyjnego spotkania nie mogło zabraknąć znamienitych gości, tortu, życzeń i podarunków dla seniorów złożonych na ręce ich opiekunki, Anety Gaweł.

Gratulacje i życzenia

Otwarcie Klubu „Senior+” swoją obecnością uświetnili: wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk, wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad oraz radny radny gminy Strawczyn Michał Zdzymira.

Jako pierwsza głos zabrała wicemarszałek Renata Janik. – Bardzo cieszę się, że seniorzy z gminy Strawczyn mają już swoje stałe miejsce, gdzie mogą się spotykać. Mam nadzieję, że będzie ono tętniło życiem i dzięki niemu seniorzy otrzymają możliwość integracji międzypokoleniowej, a także prowadzenia urozmaiconego życia towarzyskiego – powiedziała wicemarszałek i w imieniu marszałka Andrzeja Bętkowskiego oraz całego zarządu przekazała na rzecz Klubu Seniora okazałą fotografię Pałacu Biskupów Krakowskich.

Wyrazy najgłębszego uznania dla wszystkich tych, którzy zaangażowali się w utworzenie Klubu „Senior+” wyraził wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski. – Gratuluję przedstawicielom samorządu gminy Strawczyn skutecznego pozyskania środków rządowych na utworzenie tego klubu, bo jest to wspaniała inicjatywa. Mam nadzieję, że seniorzy będą się tu czuli jak najlepiej. Wierzę, że będą przebywali tu z wielką chęcią i uśmiechami na ustach, z uśmiechami też będą tu powracali, a także z uśmiechami będą to miejsce polecali. Pamiętajmy, że najtrudniejszym towarzyszem jest samotność, a najlepszym lekiem dla człowieka, drugi człowiek. Życzę państwu, aby dzięki temu klubowi samotność omijała was szerokim łukiem i żebyście traktowali go jak drugi dom – powiedział wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, który również przekazał na rzecz seniorów drobne upominki.

Wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk złożył podziękowania dla Urzędu Wojewódzkiego za znaczące wsparcie finansowe w kwocie 39 tysięcy złotych. – Dziękuję również za doping pani wicemarszałek Renaty Janik i ogromną przychylność, którą nam okazuje przy realizacji różnych zadań. Seniorom korzystającym z usług Klubu Seniora życzę, aby byli przykładem dla pozostałych osób starszych i zachęcali je do wyjścia z domów i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Życzę też miłego pobytu tu, radości, luzu i uśmiechów – mówił wójt Tadeusz Tkaczyk.

O potrzebie utworzenia Klubu Seniora w gminie Strawczyn mówił wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad. – Klub seniora jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców gminy. Chciałbym, żebyście państwo czuli się tutaj jak w domu. Z mojej strony składam deklarację pomocy we wszelkich inicjatywach związanych z działalnością klubu seniora – mówił wiceprzewodniczący Damian Gad.

Tort i podziękowania

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć tortu z logiem „Senior+”. Przybyli goście podzielili go wśród zebranych, a wspólnie spędzony czas umilał wszystkim Zespół „Swojaki”. Co ważne, zadbano też o bezpieczeństwo osób starszych na drogach i wręczono im odblaski.

Na zakończenie części oficjalnej regionalista Walenty Gołuch odczytał w imieniu seniorów specjalnie przygotowane na tę okazję podziękowania za utworzenie przyjaznego dla nich miejsca. Następnie podziękowania te zostały złożone na ręce zaproszonych gości.

Remont i zakup wyposażenia

Przypomnijmy, w ramach utworzenia Klubu „Senior+”, w świetlicy w Oblęgorze wykonano szereg prac adaptacyjnych. Pomalowano ściany pomieszczenia ogólnodostępnego oraz szatni. Przeprowadzono także prace wodno-kanalizacyjne polegające na wymianie umywalek, toalet, montażu kabiny prysznicowej z krzesełkiem oraz uchwytami dla seniorów, a także wymianie płytek w łazience dla niepełnosprawnych. Zakupiono również wyposażenie świetlicy. W pomieszczeniu ogólnodostępnym pojawiły się stoły oraz krzesła, a obecnie pełni ono funkcję sali spotkań. Wyposażone zostało także pomieszczenie kuchenne. Jest tam stół, krzesła oraz sprzęty i urządzenia kuchenne, takie jak lodówka, zmywarka, kuchenka, czajnik elektryczny, czy mikrofalówka oraz naczynia do podawania posiłków.

W świeżo wyremontowanej świetlicy w Oblęgorze powstało miejsce dziennej opieki dla seniorów, które będzie spełniało wiele funkcji, w zależności od potrzeb zgłaszanych przez seniorów i ich rodziny. Adresatami wsparcia będą seniorzy w wieku 60+, nieaktywni zawodowo, zamieszkujący teren gminy Strawczyn, przede wszystkim osoby samotne, po kryzysach, których uczestnictwo w zajęciach ma zapobiec wykluczeniu społecznemu. Pośrednio adresatami będą także ich rodziny.

Ciekawe zajęcia

W nowopowstałym Klubie „Senior+” będzie się odbywało wiele ciekawych zajęć. Seniorzy zostaną zaproszeni na wieczorki taneczne, rozmowy przy herbacie, warsztaty wokalne, manualne i ruchowe. Osoby starsze wezmą udział w nauce języka angielskiego, wspólnym gotowaniu oraz warsztatach krawieckich i rękodzieła. Co drugi wtorek odbędą się „małe podróże”, czyli zajęcia Nordic Walking. Seniorzy zadbają również o zdrowie, zmierzą ciśnienie i potrenują pamięć.

Co ważne, Klub „Senior+” został utworzony dzięki pozyskanej przez samorząd gminy Strawczyn pomocy finansowej od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Senior+”.