Aktualności
Wybierz poniżej temat, a następnie tytuł elementu, by go przeczytać.
Nie straszmy ale wspierajmy i aktywizujmy seniorów!
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 3
„Lęk, panika, izolacja, bezruch psychiczny i fizyczny jest i będzie dla seniorów o wiele groźniejszy niż sam wirus” - wielokrotnie apelowali eksperci Głosu Seniora, m.in. Przewodniczący Rady Programowej Głosu Seniora, geriatra i dyrektor Szpitala MSWiA w Krakowie, dr Krzysztof Czarnobilski i psychogeriatrzy, a wśród nich m.in. dr Małgorzata Ostrowska. Rozpoczyna się nowa epidemia chorób psychicznych i tych wynikających z zaniedbań spowodowanych pandemią. W związku z tym rośnie ilość nerwic, depresji przechodzonych udarów czy zawałów.
Nie możemy zatem straszyć seniorów! Nie możemy bombardować ich negatywnymi wiadomościami. Musimy dodawać sobie otuchy i wzajemnie się wspierać. Musimy aktywizować seniorów medialnie i drogą on-line, ale przede wszystkim kontaktem bezpośrednim, ponieważ jak wskazują liczne badania tylko 20% polskich seniorów korzysta z Internetu. Nie poddawajmy się panice i nie zaniedbujmy kontaktów! Aktywizujmy, edukujmy i wspierajmy seniorów! Możemy to robić między innymi poprzez zwykłą rozmowę odrywającą od tematyki pandemicznej, odkrywanie i pielęgnowanie swoich pasji czy angażowanie się w pomoc innym, wolontariat oraz pracę społeczną.
Czytaj więcej: Nie straszmy ale wspierajmy i aktywizujmy seniorów!
ARIMR przypomina: Wnioski o dopłaty tylko przez internet.
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 8
Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
Od roku 2021 nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych.
Od roku 2021 do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.
Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl oraz w placówkach terenowych ARiMR.
Bezpłatny kurs: Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 28
Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Bobrzy” serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnym kursie:
Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.
- Kwalifikacyjny kurs zawodowy trwa 380 godzin/grupa.
- Kurs przewidziany jest dla dwóch 12-osobowych grup.
- Zajęcia realizowane będą w w formie zaocznej (sobota/niedziela co drugi weekend).
- Zakres tematyczny: BHP, podstawy informatyki, projektowanie stron internetowych, projektowanie i administrowanie bazami danych, programowanie aplikacji internetowych, język obcy zawodowy, kompetencje personalne i społeczne, organizowanie pracy małych zespołów.
- UP zobowiązani są odbyć praktyki zawodowe w wymiarze 140h.
- Kursy będą kończyć się egzaminem zewnętrznym i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego nabycie (podniesienie) kwalifikacji/kompetencji.
XVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 11
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Od 2003 r. Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (następca prawnym Agencji Nieruchomości Rolnych). Od 2018 roku współorganizatorem jest również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. XVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym Konkursu jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Czytaj więcej: XVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
Gmina Strawczyn wychodzi naprzeciw potrzebom osób starszych i niepełnosprawnych
- Szczegóły
- Administrator
- Odsłony: 26
Samorząd gminy Strawczyn podejmuje kolejne działania likwidujące bariery architektoniczne i zapobiegające wykluczaniu osób starszych i niepełnosprawnych. W tym celu zakupiono 9-osobowe auto przystosowane do ich potrzeb, które będzie służyło do realizacji projektu zapewniającego indywidualny, nieodpłatny transport z miejsca zamieszkania do miejsca docelowego wraz z powrotem do miejsca zamieszkania. W Urzędzie Gminy zaś zamontowano windę dla osób z deficytami ruchowymi umożliwiającą im poruszanie się pomiędzy piętrami budynku.
Na działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych gmina Strawczyn otrzymała znaczące dofinansowanie zewnętrzne. Wsparcie wyniosło 526 tysięcy złotych i zostało przyznane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji projektu pod nazwą „Wsparcie Gminy Strawczyn w zakresie realizacji usług „door-to-door”. – Projekt pod szyldem „door-to-door” wprowadza zupełnie nową jakość usług transportowych w jednostkach samorządu terytorialnego, szczególnie na obszarach wiejskich, w których dostęp do placówek zdrowia czy placówek rehabilitacji może być utrudniony. Cieszę się, że samorząd gminy Strawczyn skutecznie sięga po środki, dzięki którym poprawia się jakość życia niepełnosprawnych i starszych mieszkańców – mówi senator Krzysztof Słoń, który jednocześnie zachęca samorządy do współpracy z PFRON. – Realizowanie przez samorządy tego typu inwestycji wspierających osoby z niepełnosprawnościami pokazuje ich wrażliwość na drugiego człowieka. Samorządy są dla PFRON wypróbowanymi partnerami, z którymi wspólnie mogą nieść realne wsparcie i pomoc, co doskonale widać w gminie Strawczyn – dodaje senator Krzysztof Słoń, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora PFRON.
Czytaj więcej: Gmina Strawczyn wychodzi naprzeciw potrzebom osób starszych i niepełnosprawnych