Już w zbliżającym się tygodniu, 14 stycznia, rozpoczną się ferie zimowe w województwie świętokrzyskim. Samorząd gminy Strawczyn zadbał o to, aby uczniowie tutejszych szkół, którzy nie wyjeżdżają na zimowiska, nie nudzili się. Będą ciekawe zajęcia w świetlicach i na basenie oraz liczne wycieczki.
Przed dziećmi i młodzieżą szkolną dwutygodniowa laba. W gminie Strawczyn odpoczynek od zajęć szkolnych będzie pełen atrakcji. Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie zaprasza uczniów do udziału we wspólnych feriach zimowych, które będą odbywały się w świetlicach wiejskich.

Turnieje, konkursy, gry i zabawy
Od 14 do 18 stycznia w godzinach od 9.00 do 15.00 zajęcia zorganizują świetlice w Hucisku, Korczynie i Promniku. Drugi tydzień ferii zimowych, czyli od 21 do 25 stycznia w godzinach od 9.00 do 15.00 spotkania będą odbywały się w świetlicach w Chełmcach, Oblęgorze i Strawczynku. – Z nami na pewno nie będzie nudno. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji. Będą konkursy plastyczne, turnieje e-gier i piłkarzyków, a także liczne zajęcia manualne, podczas których będziemy uczyli różnych technik plastycznych i stworzymy małe dzieła sztuki. Będą też gry i zabawy integracyjne – wymieniają organizatorzy.

Wielki bal i ciekawe wycieczki
Nie lada atrakcją będzie wielki bal karnawałowy dla dzieci i seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka, który odbędzie się 22 stycznia w świetlicy w Oblęgorze. Uczniowie pojadą też na kilka wycieczek. W pierwszej kolejności, 16 stycznia, odwiedzą Schronisko dla bezdomnych Zwierząt w Dyminach. – Temat tego wyjazdu jest niezwykle istotny, ponieważ zostaną poruszone kwestie ochrony zwierząt i opieki nad nimi. Wyrzucanie domowych pupili, kiedy się nimi znudzą właściciele, jest dziś powszechnym problemem, dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczulać dzieci na krzywdę zwierząt i uświadamiać, że pies czy kot to nie zabawka, bo tak jak człowiek czuje, tęskni i cierpi – podkreśla Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Ale spotkanie będzie przede wszystkim doskonałą okazją do spędzenia czasu ze zwierzakami, a to dla dzieci zawsze jest wielką frajdą. Wszystko odbędzie się pod czujnym okiem opiekunów wycieczki i pracowników schroniska – dodaje wójt.
Kolejna wycieczka odbędzie się 18 stycznia. Dzieci odwiedzą kręgielnię w Strawczynku. Wspólny dzień zakończy się spotkaniem przy ognisku. 25 stycznia na chętnych uczniów z terenu gminy Strawczyn będzie czekał wyjazd do kieleckiego kina, gdzie obejrzą bajkę pod tytułem „Ralph Demolka”.

Liczne atrakcje na basenie
Ofertę na czas tegorocznych ferii zimowych przygotowało także Centrum Sportowo-Rekreacyjne OLIMPIC w Strawczynku. Od 14 do 25 stycznia w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 16:00 obowiązywać będzie promocja 2 za 1, czyli dwie godziny pływania w cenie jednej. Ponadto przygotowano szereg ciekawych animacji.

Nie lada gratka czeka na amatorów sportów wodnych. Dzieci i młodzież w wieku od 8 do 16 lat w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 11.00 będą mogły wziąć udział w zajęciach z ratownictwa wodnego. W programie przewidziano między innymi: ćwiczenia ratowniczego skoku do wody, pływania stylem ratowniczym, nurkowania, a także zapoznanie z zasadami resuscytacji oddechowo-krążeniowej oraz ćwiczenia ze sprzętem ratowniczym.
W godzinach od 11.00 do 14.00 odbywać się będą rozgrywki w piłkę wodną. Boisko do gry będzie przygotowane na dwóch torach basenu sportowego. Między 14.00 a 15.00 chętni doszkolą swoje umiejętności pływackie w basenie do nauki pływania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. W godzinach od 15.00 do 16.00 odbędą się też zajęcia doszkalające na basenie sportowym dla osób pływających techniką dowolną na poziomie podstawowym. – Zapraszamy zarówno dzieci, jak i młodzież do wspólnego spędzenia wolnego czasu. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie – podsumowuje wójt Tadeusz Tkaczyk.