Narodowa Rada Ekologiczna przyznała gminie Strawczyn nagrodę za sukcesy w działaniach na rzecz obniżenia poziomu niskiej emisji i poprawy świadomości oraz wrażliwości ekologicznej społeczeństwa. 27 lipca w Gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, podczas uroczystej gali zostanie wręczona nagroda na ręce włodarza gminy Strawczyn, wójta Tadeusza Tkaczyka.
Samorząd gminy Strawczyn bardzo mocno stawia na ochronę środowiska i podejm

je szereg działań proekologicznych. – Czyste powietrze i woda, to nasze wspólne dobro, dlatego razem powinniśmy o nie dbać. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nikt inny za nas tego nie zrobi – podkreśla wójt Tadeusz Tkaczyk. – W gminie Strawczyn wprowadzamy rozwiązania, które mają na celu chronić środowisko, a co za tym idzie, nasze zdrowie. W tym celu na terenie całej gminy wymieniliśmy przestarzałe oświetlenie uliczne na nowoczesne, energooszczędne lampy LED. Wprowadziliśmy także program dopłaty do pieców, po to, aby zachęcić mieszkańców do inwestowania w ekologiczne kotły. Przeprowadziliśmy termomodernizację budynków użyteczności publicznej i zainstalowaliśmy odnawialne źródła energii. W szkołach przeprowadzane są liczne akcje informacyjne na temat ekologii i ochrony środowiska. Bardzo ciekawym elementem podjętej działalności był konkurs „Ratuj Przyrodę”. I ratujmy tą przyrodę, zawalczmy o dobrą i zdrową przyszłość naszych dzieci i wnuków – apeluje wójt.

Tytuł „EKOJANOSIKA 2018” został przyznany 5 czerwca w trakcie gali, która miała miejsce podczas II Międzynarodowego Forum „Energetyka i Środowisko” w Zakopanem. Posłowie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, wraz z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska chcąc docenić podejmowane przez samorząd gminy Strawczyn działania, wręczą na ręce jej włodarza dyplom gratulacyjny podczas uroczystej gali. Odbędzie się ona 27 lipca w Gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.