Aktualności

Wybierz poniżej temat, a następnie tytuł elementu, by go przeczytać.

Narodowa Rada Ekologiczna przyznała gminie Strawczyn nagrodę za sukcesy w działaniach na rzecz obniżenia poziomu niskiej emisji i poprawy świadomości oraz wrażliwości ekologicznej społeczeństwa. 27 lipca w Gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, podczas uroczystej gali zostanie wręczona nagroda na ręce włodarza gminy Strawczyn, wójta Tadeusza Tkaczyka.
Samorząd gminy Strawczyn bardzo mocno stawia na ochronę środowiska i podejm

je szereg działań proekologicznych. – Czyste powietrze i woda, to nasze wspólne dobro, dlatego razem powinniśmy o nie dbać. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nikt inny za nas tego nie zrobi – podkreśla wójt Tadeusz Tkaczyk. – W gminie Strawczyn wprowadzamy rozwiązania, które mają na celu chronić środowisko, a co za tym idzie, nasze zdrowie. W tym celu na terenie całej gminy wymieniliśmy przestarzałe oświetlenie uliczne na nowoczesne, energooszczędne lampy LED. Wprowadziliśmy także program dopłaty do pieców, po to, aby zachęcić mieszkańców do inwestowania w ekologiczne kotły. Przeprowadziliśmy termomodernizację budynków użyteczności publicznej i zainstalowaliśmy odnawialne źródła energii. W szkołach przeprowadzane są liczne akcje informacyjne na temat ekologii i ochrony środowiska. Bardzo ciekawym elementem podjętej działalności był konkurs „Ratuj Przyrodę”. I ratujmy tą przyrodę, zawalczmy o dobrą i zdrową przyszłość naszych dzieci i wnuków – apeluje wójt.

BCO Biuro Doradztwa Biznesowego zaprasza Państwa do udziału w projekcie pn. Kluczowe kompetencje - KOF nr RPSW.08.04.03-26-0027/17, współfinansowanym przez Unię Europejską.
W ramach projektu osoby powyżej 25 roku życia, uczące się, pracujące lub zamieszkujące na terenie Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego* mogą bezpłatnie skorzystać z następujących szkoleń:

Załączniki:
Pobierz plik (Zalaczniki.zip)Załączniki[ ]481 kB

7 lipca odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy Wokół Gminy Strawczyn. Uczestnicy pokonali ponad 30 kilometrów na dwóch kółkach. Najmłodszy uczestnik wydarzenia miał zaledwie 3 lata.

W niedzielę o godzinie 10.00 pod Centrum Sportowo-Rekreacyjnym OLIMPIC w Strawczyku stanęło stoisko partnera rajdu, firmy Decathlon. Uczestnicy wydarzenia mogli nieodpłatnie skorzystać z serwisu rowerowego. – Amatorzy kolarstwa mieli do pokonania ponad 30 kilometrów trasy o różnych przewyższeniach, dlatego odpowiednie przygotowanie sprzętu było niezbędne – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – O serwis rowerowy zadbała firma partnerująca nam w organizacji wydarzenia i spisała się na medal. Wszyscy cało i zdrowo pokonali całą trasę i bezpiecznie dotarli do mety – dodaje wójt.

9 lipca do gminy Strawczyn przyjechała dwudziestoosobowa grupa dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami. Spędzą tu dwa tygodnie, podczas których zwiedzą region świętokrzyski i zapoznają się z lokalną kulturą. Wizyta zorganizowana jest w ramach współpracy gminy Strawczyn z ukraińskim miastem Hodorov.

Grupa liczy dwadzieścioro dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Wraz nimi przyjechały dwie opiekunki, które dbają o bezpieczeństwo wycieczki. Dzieci spędzą w gminie Strawczyn dwa tygodnie, podczas których czeka ich mnóstwo atrakcji. – Już po raz piąty gościmy w gminie Strawczyn dzieci z Ukrainy. Przygotowaliśmy dla nich ciekawe zajęcia. W planach jest zwiedzanie pięknych miejsc naszego regionu i wiele atrakcji tu, na miejscu – informuje Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Tego typu współpraca jest bardzo ważna. Kluczowym elementem wizyty jest integracja ukraińskich i polskich dzieci, a przede wszystkim wzajemne poznawanie kultury i obyczajów obcych państw. W szkole uczą się tego tylko w teorii, a przy okazji pobytu ukraińskiej grupy, mają okazję zdobywać wiedzę bezpośrednio u źródła. Podróże kształcą, zarówno podróżujących, jak i gospodarzy wizyt – dodaje wójt Tadeusz Tkaczyk.

7 lipca w gminie Strawczyn odbył się Ogólnopolski Wyścig Kolarski o Puchar Wójta Gminy Strawczyn pod hasłem „Po Ziemi Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza”. W blokach startowych ustawiło się 105 zawodników.

Gmina Strawczyn kolarstwem stoi
Coroczna impreza ma na celu promocję regionu świętokrzyskiego oraz dziedzictwa kulturowego gminy Strawczyn. – Gmina Strawczyn to nie tylko doskonałe tereny do uprawiania kolarstwa, ale także ziemia z ogromną historią. To tu urodził się Stefan Żeromski, a także mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz – podkreślił Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Dzisiejsze spotkanie sportowe ma na celu przede wszystkim popularyzację kolarstwa, jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, ale jest także swoistą lekcją historii i przypomnieniem sylwetek dwóch wielkich pisarzy – dodał wójt.
Wyścig został rozegrany na trasie okrężnej. Zawodnicy wystartowali w Strawczynku z ulicy Turystycznej przy Centrum OLIMPIC. Stamtąd wyruszyli w stronę Oblęgora, gdzie był początek rundy i kierowali się dalej trasą: Widoma - Stachura - Mokry Bór – Skoki – Grzymałków – Węgrzynów – Piaski – Cierchy – Pępice – Porzecze – Oblęgorek i Oblęgór, gdzie był koniec rundy. Meta znajdowała się w Strawczynku przy Centrum OLIMPIC.

6 kilometrów kanalizacji grawitacyjno-tłocznej, 16 przydomowych pompowni oraz jedna sieciowa przepompownia ścieków – samorządowcy gminy Strawczyn pozyskali ponad milion złotych dofinansowania zewnętrznego na realizację ważnej dla mieszkańców inwestycji.

3 lipca wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk podpisał umowę z marszałkiem Adamem Jarubasem oraz członkiem Zarządu Województwa Piotrem Żołądkiem na dofinansowanie zadania pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Oblęgór ul. Widoma i ul. Studzianki. – Dofinansowanie pokryje 63,63% kosztów inwestycji, co jest dla nas ogromną pomocą – mówi wójt Tadeusz Tkaczyk. – W działaniach samorządowych mocno stawiamy na poprawę jakości życia mieszkańców na terenie gminy Strawczyn, a budowa kanalizacji jest niezaprzeczalnie wyznacznikiem naszych czasów. Dlatego aplikujemy o kolejne środki zewnętrzne, które pozwalają przeprowadzać tak duże i kosztowne zadania. Tym razem do gminy Strawczyn popłynie ponad milionowe dofinansowanie, z czego bardzo się cieszymy. Nie spoczywamy jednak na laurach i podejmujemy kolejne działania na rzecz lokalnej społeczności – dodaje wójt.

Podkategorie

Najnowsze wiadomości z serwisu Joomla!

Czytaj więcej: Najnowsze